Iz Wayma godinama govore kako je njihov Waymo Driver, odnosno autonomna tehnologija za automobile bolji vozač od ljudi. Te su navode više puta potvrdili različitim statističkim podacima o broj prijeđenih kilometara i prometnih nesreća u kojima su njihova vozila sudjelovala. A riječ je o milijunima prijeđenih kilometara u vozilima u kojima nema vozača, već s njima upravlja isključivo tehnologija te njihovi robotaksiji nikada nisu sudjelovali u nesreći sa smrtnim posljedicama.
Svakog tjedna Waymovi robotaksi obave više od 250 tisuća plaćenih vožnji, a kako se kompanija širi i na nova tržišta, ta će brojka konstantno rasti.
Waymo Driver se, dakle, itekako dokazao na cestama, no naravno, nije savršen. O problemima njihovih automobila i tehnologije pisali smo više puta, a sada je objavljeno kako je kompanija morala nadograditi softver na više od svojih 1200 autonomnih vozila kako bi ispravili grešku zbog koje su robotaksiji sudjelovali u najmanje 16 nezgoda.
Riječ je, treba naglasiti, o manjim nesrećama u kojima nije bilo žrtava, no u njima su se pokazali nedostaci tehnologije u odnosu na ljudske vozače. Naime, Waymovi autonomni automobili nisu dobro reagirali na neke prepreke na cestama poput vrata, lanaca i drugih objekata na cestama.
Otvorena istraga
Nesreća su se dogodile u posljednjih nekoliko godina, a američka
Nacionalna uprava za sigurnost u cestovnom prometu (NHTSA) zbog njih je prošle godine otvorila istragu protiv Wayma, kompanije koja je dio Googleova Alphabeta.
Istraga je ukazala kako Waymova tehnologija zaista ima problema sa spomenutom vrstom jasno vidljivih prepreka na cestama, a ono na što su iz NHTSA-a posebno naglasili jest da bi “kompetentan vozač” trebao vidjeti i zaobići takve prepreke. Unatoč tvrdnjama o superiornosti Waymo Drivera, pokazalo se da i dalje postoje situacije u kojima čovjek može reagirati bolje od stroja i robotaksija.
Kako se takve stvari više ne bi ponavljale, Waymo je još krajem prošle godine nadogradio softver pete generacije njihova sustava za autonomnu vožnju na više od 1200 robotaksija te od tada, čini se, više nisu zabilježene slične nesreće.
Kako naglašavaju na Reutersu, usprkos nadogradnji softvera s kojim je problem vjerojatno riješen, istraga je i dalje otvorena.